Träning

Skidträningen för hösten 2017 startade med kick-off i Skavlöten den 3:e september. Därefter kör vi igång träningarna för hösten.

Från den 4 sept kör vi måndagar på Gym & Sim i Vallentuna för den äldsta gruppen (ICA och Folksam) och torsdagar för de yngre grupperna. Det är ett cross-fit pass för alla äldre barnen (-05 och äldre) på måndagar och de lite yngre (-06 och yngre) barnen på torsdagar.
Kostnaden för den äldre gruppen som är 16 träningstillfällen på hösten och 8 tillfällen på våren är 750 kr för barn/ungdom och 1 200 kr för vuxna. Den yngre gruppen med 16 tillfällen på hösten betalar 500 kr barn/ungdom och 900 kr för vuxna. Klubben subventionera barn/ungdoms avgifterna och vuxna tränar för självkostnadspris. Avgifterna betalas snarast in på TIS-skidor PG (Ange Gym o Sim + namn) för att garantera sin plats. Anmäl er också på Facebook.

Svart grupp har träning måndag, tisdag 18.00, torsdag 18.00 och söndag 10.30.

Röd grupp har träning torsdag 18.00 och söndag 10.30.

Blå grupp har träning torsdag 18.00 och söndag 10.30.

Grön grupp har träning på söndagar 10.30

Till vintern tränar vi mestadels på Täby Konstsnöspår på Arninge Golfklubb. På träningarna kör vi teknikträning, klassisk & skateåkning, övar på allmän skidvana och även skidlek där vi bygger hopp och har kul. Träning under vinter är tisdag (-05 och äldre) och torsdag 18.30 och söndag 10.30. Om det är några ändringar i planerna så meddelar vi via Facebook.

Vi kommer att dela in barnen i olika grupper baserade på nivå/skidvana.

Uppvärmning och avslutning sker gemensamt med alla grupperna men vi har delade grupper för teknik och konditionsträning.

Om vädret tillåter så brukar vi avsluta söndagsträningen med att grilla korv tillsammans.

Välkomna!

Alla tränare har genomgått Svenska skidförbundets utbildningar för barn- & ungdomstränare.

Svart grupp (12 år & äldre)

Peter Rune 076-3074627, peterrune@yahoo.se
Katrin Skoglund 0708-544322, katrin.skoglund@krook.tjader.se
Anders Lavén, 072-563 38 16, anders.laven@skandia.se

Röd grupp (11 år & äldre)

Fredrik Strömblad, 070-3333498, fredrik.stromblad@dhl.com
Anders Larsson, 070-8166589, andlars69@yahoo.se
Daniel Dahlqvist, 070-5538322, daniel425.dahlqvist@gmail.com
Magnus Skåninger, 072-5009916magnus.skaninger@gmail.com
Jenny Josefsson, 073-3939163, jenny.k.josefsson@gmail.com

Blå grupp (9 – 10 år)

Ewa Börjebo Alvarsson, 0708-263399, ewa.alvarsson@bristedt.se
Marcus Enetjärn, 0708-904602, marcus.enetjarn@home.se
Pelle Fochsen, 0703-833855, pelle.fochsen@sagax.se
Johan Balck, 070-5935885, johan.balck@lalle.nu

Grön grupp (7 – 8 år)

Malin Hedmark, 0707-361507, malin.hedmark@dometic.com
Malin Sanner, 0702-589625malin.sanner@gmail.com

2017-09-13 admin

© Täby IS Skidor